Poradna

Na této stránce budeme publikovat časté dotazy chovatelů a odpovědi na ně od zkušeného veterináře.

Máte dotaz ke kastraci? Prosím odešlete jej pomocí formuláře níže. Odpovíme vám na něj a přidáme ho na tuto stránku, takže pomůžete ostatním.


Kdy nejdřív lze vykastrovat králíka samce?

U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku. U malých plemen varlata sestupují kolem 12. týdne. U velkých plemen jako je francouzský beran nebo belgický obr to může být až kolem 16. týdne stáří.


Náš veterinář nemá inhalační anestézii, je lepší vyhledat někoho s inhalační anestézií nebo risknout injekční anestezii?

Králíci obecně špatně reagují na injekční anestetika. Daleko lepší volbou je u nich inhalační anestézie, při které se dá dobře řídit hloubka a délka anestézie ( což je při nitrosvalové narkóze není vůbec možné). Takže určitě vyberte veterináře s inhalační narkózou.


Máme doma 2 letou králici, která je velmi nečistotná a skoro vůbec se nechce mazlit. Slyšeli jsme, že po kastraci by mohla být čistotnější a mazlivější, co je na tom pravdy?

Některé nekastrované ramlice nejsou příliš dobré společnice. V období říje jsou velmi náladové, chrání svoje teritorium, často koušou nebo drápou, mohou být i víc nečistotné. Po kastraci tohle chování obvykle vymizí.


Slyšeli jsme, že straší samičky trpí častěji nádory dělohy.

Ano, adenokarcinom dělohy je nejčastější nádorové onemocnění u králíků obecně. Vyskytuje se zejména u starších nekastrovaných samic, které neměly nikdy králíčata. Kastrace je proto jedinou možnou prevencí.


Dobrý den, chtěla bych se zeptal 3.5. Jsme nechali vykastrovat naši samičku zakrslého králíčka. Ovšem dnes 4.5. Nechce pít vodu z misky ani z napáječky. Přitom jí granulky a vše co má ráda. Je toto normální? A popřípadě máme pro to doma něco udělat?

Dobrý den, králíci pijí obecně mnohem míň než pes nebo kočka. Pokud ale jí ostatní věci (zejména zelené) a bobkuje, tak bych se o ní nestrachoval. Pokud si nebudete jejím stavem jistá, bude lepší kontaktovat ošetřujícího lékaře.


Dobrý, den. Máme doma samičku jsou jí čtyři roky. Je čistotná a na lidi co zná milá a i mazlivá, ale tu dávat kastrovat nechceme. Jde nám o dvouročního samečka, kterého plánujeme přidat k samičce, aby měli společné nové bydlení. Myslíte si, že se po kastraci králíka nebudou naskytovat žádné komplikace? A je kastrace králíka ve dvou letech bezpečná?

Dobrý den, kastrace samečka by měla proběhnout bez komplikací. K samici ho dejte ale nejdřív za 3 týdny po kastraci. Některé samice jsou velmi teritoriální, tak seznamování může být komplikované.

Mám dvě samičky zakrslého králíka, pořád se ojíždějí, dělají loužičky před venkovní toaletou a bobky dělají všude po bytě. Pomůže kastrace vyřešit tyto problémy?
Na co vše je potřeba se zeptat na veterině, která by měla zákrok provést.
Jak probíhá po operační stav, co vše králíci mohou a co vše nesmí?
Mohou jít vše, nebo musí mít nějakou dietu??

Dobrý den,
kastrace obou samiček Váš problém vyřeší. Operaci lze provést kdykoliv, v srpnu taky.
Po operaci stačí omezit pohyb na 10 dní. Nic dalšího není potřeba.

3.3 (65.71%) 7 votes