Poradna

Na této stránce budeme publikovat časté dotazy chovatelů a odpovědi na ně od zkušeného veterináře.

Máte dotaz ke kastraci? Prosím odešlete jej pomocí formuláře níže. Odpovíme vám na něj a přidáme ho na tuto stránku, takže pomůžete ostatním.


Kdy nejdřív lze vykastrovat králíka samce?

U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku. U malých plemen varlata sestupují kolem 12. týdne. U velkých plemen jako je francouzský beran nebo belgický obr to může být až kolem 16. týdne stáří.


Náš veterinář nemá inhalační anestézii, je lepší vyhledat někoho s inhalační anestézií nebo risknout injekční anestezii?

Králíci obecně špatně reagují na injekční anestetika. Daleko lepší volbou je u nich inhalační anestézie, při které se dá dobře řídit hloubka a délka anestézie ( což je při nitrosvalové narkóze není vůbec možné). Takže určitě vyberte veterináře s inhalační narkózou.


Máme doma 2 letou králici, která je velmi nečistotná a skoro vůbec se nechce mazlit. Slyšeli jsme, že po kastraci by mohla být čistotnější a mazlivější, co je na tom pravdy?

Některé nekastrované ramlice nejsou příliš dobré společnice. V období říje jsou velmi náladové, chrání svoje teritorium, často koušou nebo drápou, mohou být i víc nečistotné. Po kastraci tohle chování obvykle vymizí.


Slyšeli jsme, že straší samičky trpí častěji nádory dělohy.

Ano, adenokarcinom dělohy je nejčastější nádorové onemocnění u králíků obecně. Vyskytuje se zejména u starších nekastrovaných samic, které neměly nikdy králíčata. Kastrace je proto jedinou možnou prevencí.

4 (80%) 1 vote